20 Eylül 2020 Pazar
Daldallı Kombi Teknik Servisi
0 555 545 7058
Kombi bakım, tamir, makine ile petek yıkama hizmetleri.
Üyelik
Sayaçlar
6.710.743 ziyaret.
19 aktif ziyaretçi.
Kazım ÜNLÜOL

Anılar ve GelecekŞu sıralarda bilgisayar- internet kullanıcılarının sanal ortamda görüşmeleri oldukça yaygın hale geldi. Facebook benzeri iletişimle paylaşmanın zevki yaşanabiliyor.

 

Bu paylaşımların en önemli özelliklerinden birisi bilhassa yaşı biraz ilerlemiş olanların geçmişte yaşanan hatıralarını görsellikleriyle beraber yeniden hafızlarda canlandırmaları.

Bu hafta böyle bir ortamda değerli arkadaşım İsmail Turbalı'nın yayınladığı Beşiktaş Futbol Takımının Gerede'ye geldiği 1991 yılı foto anıları, yine geçmişi yansıtan Gerede Fotoğrafları da o güzel hatıraları yeniden canlandırdı.

 

Beşiktaş'ı konvoy halinde karşılamış ve muhteşem bir şehir içi turundan sonra Esentepe Otel'de konaklatmıştık. Daha önceki yıllarda da ve sonraları da defalarca Trabzonspor, Samsunspor gibi birçok 1. lig takımının yanında diğer lig takımları da Gerede'ye akın etmişlerdi. O yıllarda gençliğin heyecanı, yöneticilerin Gerede ismini tanıtmadaki gayreti ile birleşmiş ve Gerede oldukça canlı, hareketli günler yaşamıştı. Beşiktaş bunun için bir fırsattı. Fenerbahçe, Galatasaray veya başka büyük takımları da aynı şekilde karşılayıp konvoylar oluşturabilirdik. Amaç ilgi çekmekti. Sanırım bunda başarılı olunduğunun delili daha sonraki yıllarda ve günümüzde de birçok spor kulübünün Gerede'yi kamp yeri olarak seçmesidir.

 

Geredespor Basketbol takımımız 2. ligde fırtınalar estirirken tüm Geredeliler bu takımın taraftarı ve sahibi olma mutluluğunu yaşamışlardı. Bu sayede Gerede ismi basketbol camiası tarafından tanınmış ve temiz haklı bir yer edinmişti. Akabinde Arkut dağı kayak yarışmaları uluslar arası boyutta Gerede'nin varlığını duyurmuştu.

 

Geçmiş yıllara ait fotoğraflardan Gerede'nin, yapılaşmada nasıl değişikliğe uğradığı, geçmişi bilenler tarafından anlaşılmakta. Şehrimizde o yıllardan bu güne aksamalarla da, hatalarla da olsa şehirleşme yolunda adımlar atıldığı hissedilmekte. Şehirleşmedeki hatalar olmasa tabi ki çok daha iyi olurdu. Bu sözlerim biraz karamsarlık ifade ediyor gibi ama maalesef görünen şu ki bazı şeyleri zamanında değerlendirmedik, hani ne derler erkten yeterince faydalanamadık gibi sanki. Gönül isterki geçmişte yaşanan heyecanlar artarak, geleceğin Gerede'si için kesintisiz devam edebilsin.

 

Geredespor şu günlerde Bölgesel Amatör Ligde Gerede adını başarıyla duyuruyor. Tüm Geredelilerin desteğini artırarak takıma sahip çıkması çok güzel bir olgu. "Soğuk Cehennem Taraftar Gurubu" nun maç oynanabilsin diye sahanın kar temizliğine koşması ulusal basında da yer bularak Gerede adını duyurdu. Teşekkürler Soğuk  Cehennem'e.

 

Şimdi 4 yıllık Yüksek okulumuz var. Geredeliler önümüzdeki yıllarda Gerede'nin daha başka bölümlere, fakülteye, Üniversiteye kavuşması için elbirliği etmek zorunda. Bu kaçırılmaması gereken çok önemli bir fırsat.

 

Kaçan balığın büyük olduğunu bilmeyen yoktur. Aslında büyük olması küçük olması önemli değildir. Kaçmış olması önemlidir. Bizim için en iyisi, bizde olandır. Yeterki bizde olana sahip çıkalım. Bu Geredespor da olur 4 Yıllık Yüksek okul da. İkisi ayrı şeritte de olsalar netice itibarıyla her şey Gerede içindir.

 

28 Ocak 2013

 

 DİĞER MAKALELER
Misafir MİKROFON
KANDİLLER Prof Dr. Seyit Mehmet ŞEN
Misafir MİKROFON
CANIM GEREDE - Erol ÖZDEMİR
Yunus Baki KOÇAK
Asker Salavatlama
Misafir MİKROFON
ÖMRÜMDE BİR GEREDE
Ferhat ÇETİNOĞLU
Merhamet
Dr.Cihan AVAROĞLU
GEREDE’DE ÇOCUK OLMAK
 
www.gerede.net
Gerede Hakkında Herşey
Bu sitede yayınlanan haber, metin, bilgi, yazı ve resimler izin almadan yayınlanamaz. gerede.net hiçbir kişi, kurum veya siyasi görüşün sitesi değildir. Amacımız Gerede ilçemizi tanıtmak ve Geredelileri kaynaştırmaktır.
E-Posta :  haberlesme@gerede.net