24 Eylül 2020 Perşembe
Daldallı Kombi Teknik Servisi
0 555 545 7058
Kombi bakım, tamir, makine ile petek yıkama hizmetleri.
Üyelik
Sayaçlar
6.716.882 ziyaret.
20 aktif ziyaretçi.
Kazım ÜNLÜOL

Öğrenci Gerede’den ne ister, Geredelilerden ne bekler?Gerede'de şimdi dört yıllık bir yüksek okul var.

Mazisi geçtiğimiz yıllara dayanan çalışmaları gerçekleştiren tüm ilgililere, siyasilere ne kadar teşekkür edilse azdır. Tren tam kaçmak üzereyken makaslar değiştirilerek yakalanmıştır.

İlçemize nefes aldıracak etkenlerden olabilecek olan bu trenin yükü azalmamalı, yerinde saymamalı, artmalıdır.

 

Bu öğretim yılında A.İ.B.Ü'ne bağlı olarak ilçemizde açılan 4 yıllık Uygulamalı Bilimler Yüksek Okulu Bankacılık ve Finans Bölümüne 100 öğrencinin alındığını biliyoruz. Gelecek yıllarda açılacak bölümlerle de öğrenci sayısı katlanarak artacaktır. Gerede Meslek Yüksek Okulundaki iki yılık bölümler de düşünülürse şehrimiz,  öğrenci şehri olmada aday durumuna geçmiştir.

 

Daha önce Gerede Meslek Yüksek Okulu'nda görev yapan, Gerede'yi tanıyan tecrübeli, sevilen, okul müdürü Doç. Dr. Mustafa Gürsoy,  Askerlik Şubesi eski Başkanlarından, Gerede için yaptığı çalışmaları ile hemşerimiz sayılan, binbaşı rütbesinde ordudan ayrılarak, bu oluşuma katılan Yrd. Doç. Dr. Emin Serin ve Yrd. Doç Dr. Işıl Tellalbaşı, Yrd. Doç. Dr. Feridun Kayar'da özveri ile okulun öğretim görevlileri temelini oluşturmuşlardır.

 

Okul ve öğrenci yanında, eğitim ve yardımcı hizmet personeli, bunların aileleri ile benzeri oluşumlar da ilçemiz nüfusunun artmasına etken olabilecektir. Yeni oluşum yeni ihtiyaçlar demektir. Gerede trenine yeni vagonlar demektir. Olağanüstü bir durum olmadığı ve Geredeliler sahip çıktığı sürece bu gidiş durmayacaktır.

 

İlimiz Bolu'da bu yıl yaklaşık 33.000 öğrenci eğitim görmektedir. Bu rakam bundan üç - dört sene önce 20.000 kadardı. Rakamlardaki artışı çok iyi değerlendirmemiz gerekiyor. Yakında Gerede de, aynı hızlı artışa şahit olabilecektir.

 

Bu gelişmeleri dikkate aldığını tahmin ettiğim belediyemizin, şehrimizin mahalli yönetimini planlarken yükselen hayat standartlarını, yeni oluşumları görerek Gerede'yi şehirleştirmesi gerektiğine inanıyorum.

 

Peki, gelen öğrenci neler ister, nelerin var olduğunu veya var edilmeye çalışıldığını görür de kısa yoldan Gerede'den ayrılıp gitmez.

 

Barınma:

İç Anadolu, Karadeniz, Marmara bölgelerinin birleşme noktasında oldukça kolay bir ulaşım bağlantısına sahip olan ilçemizde barınma, öğrenci için en önemli ve öncelikli ihtiyaçtır.

Bunun için ilçemizde Kredi Yurtlar Kurumu'nun tam teşekküllü mükemmel tesisleri ve bir iki özel yurt her, ne kadar şu andaki ihtiyaca cevap verir durumda görünse de bunların dışında ev ortamında kalmak isteyecek öğrenciler için şahıslara ait evler ya yetersizdir ya da sahipleri tarafından öğrenciye verilmede tereddüt yaşandığı bilinmektedir. Öğrenciye kiralık ev önümüzdeki bir iki yılda karşılaşılacak olan sorunların başında gelecektir. Bunun için özel yurt sayısının ve kapasitelerinin artması ve öğrenci evlerinin oluşması şarttır. Bolu'da son iki yılda 1+1 dairelerin artması bize bu konuda ışıktır. Şehir içi ulaşım için toplu taşıma araçları, dolmuş ve taksiler de aynı şekilde bu atmosferin canlılığının göstergesi olacaktır.

 

Beslenme ve zaruri ihtiyaçlar:

Beslenme, giyim ve benzeri ihtiyaçları temin eden işyerlerinin öğrenci ihtiyacına cevap verir şekilde kapsam olarak da yenilenmeleri gereklidir. Eğitim araç gereç ve malzemeleri, kırtasiye, bilişim ürünleri, bilgiye erişim yerleri daha geniş bir yelpazeye hitap eder hale gelmek zorundadır. 

 

Spor-sosyal-kültürel ihtiyaçlar:

Doğal güzelliğe sahip gezinti, piknik alanları, spor tesisleri yeterli görünmekle beraber, okul dışı vakitlerin değerlendirebileceği semt spor tesislerine ve Bolu'daki örnekleri gibi yeşil alanlı büyük parklara ihtiyaç duyulmaktadır. 

 

Yüksek okullar bünyesinde sosyal etkinlik amaçlı öğrenci dernekleri, kulüpleri kendiliğinden oluşacaktır. Sosyal kültürel çalışmalar, meslek ve beceri kursları Halk Eğitimi Merkezi ve Belediye faaliyetleri ile tamamlanmaya çalışılmaktadır, ama tiyatro, sinema gibi görsel ve işitsel müzik ve benzeri uygulama yerleri yetersiz olan ilçemize bu tesislerin kazandırılması şarttır.

 

Burada mahalli yönetime düşen önemli görev bu öğrencilerin çeşitli etkinlikleri sergileyip, faaliyetlere katılabilecekleri bir kültür merkezinin oluşumunu gerçekleştirmektir. İnternetle bilgiye erişim kütüphanesi, konferans, sergi, tiyatro, resim, müzik ve benzeri sanatsal çalışma, spor salonları, dinlenme ve sohbet salonları gibi sosyal - kültürel ve folklorik ihtiyaçların karşılanabileceği modern bir kültür merkezi, Gerede'de güvenli ortamların varlığını göstermede ve Gerede kültürünü yansıtmada önemli etken olacaktır. Yetkililerin, siyasilerin bu olguyu dikkate alarak, projelerini yönlendirmeleri veya başlamışlarsa hızlandırmaları gerekmektedir. Bunun için hemşerilerimizin katkıları da harekete geçirilebilir. (Bu yazıyı hazırlarken 30 Kasım tarihli Gerede Medyatakip Gazatemizde  "Büyük Kültür Merkezinde Son Dönemeç" başlıklı haberde belediyemiz tarafından bu konunun ele alındığı gördüm. Temennim projenin kısa zamanda gerçekleşmesidir.)

 

Ailesinden ayrı yeni bir hayat ortamına gelmiş olan öğrenciye, Geredelilerin gösterecekleri en önemli yaklaşım, kendi çocuklarının da aynı şekilde başka yerlerde öğrenci olabileceklerini düşünmeleri, bakış açısını doğru ayarlatan etken olacaktır. Ayırım yapmaksızın onları kardeş, evlat olarak görmeli ve misafir severliğini, sıcaklığını gösterebilmelidirler. Onların da insan olarak dostluklara arkadaşlıklara, ailelere ihtiyacı olduğu bilinmelidir. Unutulmamladır ki oluşabilecek olumsuz davranışlar toplumumuzda derin yaraların oluşmasına ve şehrimizin istenmeyen isimlerle anılmasına sebep olabilecektir.

 

Bu olguların yanında Yüksek okullarımızın, mahalli yönetimle işbirliği halinde,  oluşturulabilecek karşılama ve tanıtım guruplarınca,  yeni gelen öğrencilere ilk ihtiyaçlarını karşılamada rehberlik yapılması iyi izlenim oluşturacaktır.

 

Öğrenci Gerede'den bunları beklerken, Gerede'nin de öğrenciden, bir fert olarak bu memleketin iyi gelenek ve hasletlerini yaşayarak adapte olmasını beklemesi normaldir.

 

Mülki ve mahalli yönetim bu gelişmelere uygun çalışırken,  tüm sivil toplum örgütlerimiz, basınımız ve Gerede halkı, Gerede'nin ufkunu genişletecek olan çalışmalara, birlikte organize olarak, kendilerine düşen görevi yapmak suretiyle destek olmak zorundadırlar. Atılacak her adım Gerede'nin daha geniş bir açıyla dünyayı görebilmesini ve geleceğini de temine destektir.

 

Kasım 2012

 DİĞER MAKALELER
Misafir MİKROFON
KANDİLLER Prof Dr. Seyit Mehmet ŞEN
Misafir MİKROFON
CANIM GEREDE - Erol ÖZDEMİR
Yunus Baki KOÇAK
Asker Salavatlama
Misafir MİKROFON
ÖMRÜMDE BİR GEREDE
Ferhat ÇETİNOĞLU
Merhamet
Dr.Cihan AVAROĞLU
GEREDE’DE ÇOCUK OLMAK
 
www.gerede.net
Gerede Hakkında Herşey
Bu sitede yayınlanan haber, metin, bilgi, yazı ve resimler izin almadan yayınlanamaz. gerede.net hiçbir kişi, kurum veya siyasi görüşün sitesi değildir. Amacımız Gerede ilçemizi tanıtmak ve Geredelileri kaynaştırmaktır.
E-Posta :  haberlesme@gerede.net