23 Eylül 2020 Çarşamba
Daldallı Kombi Teknik Servisi
0 555 545 7058
Kombi bakım, tamir, makine ile petek yıkama hizmetleri.
Üyelik
Sayaçlar
6.715.012 ziyaret.
18 aktif ziyaretçi.
Kazım ÜNLÜOL

BAYRAM"Bayramım imdi,
Bayramım imdi,
Bayram ederler yar ile şimdi."

Talebesi olan Bayram Baba için söylediği medhiyenin sahibi,  15. yüzyıl Anadolu sufilerinin en önemlilerinden biri olan Hacı Bayram-ı Veli,  yaptığı irşadla Anadolu'da Türk birliğinin tesis edilmesinde önemli rolü olan bir Anadolu evliyası olup, Ankara Ulus'ta kendi adıyla anılan camiinin bahçesindeki türbesini  bilmeyen yok gibidir.

Hacı Bayram-ı Veli gibi bir çok Anadolu evliyasının, Anadolu'nun birliği için yoğurdukları manevi hamur üzerinde  yaşayan  bizlere emanet ettiklerin yurdumuzda, bu yıl ard arda gelen iki bayramı idrak ediyoruz.

Manevi iklimin yansıdığı Kurban Bayramının ve akabinde İstiklalimizin ifadesi Cumhuriyet Bayramının birlik ve beraberliğimizi, huzurumuzu artırması tabi ki en büyük arzumuzdur.

Her ne kadar Türkiye'de bir takım güçler bizi parçalamaya çalışsalar da, bu memleketin insanları kutsal günlerinde, milli bayramlarında yine birbirlerine selam vermeden duramıyorlar. Bizi bir arada tutan  bu duygular, insanlarımızın aldıkları aile terbiyesi, manevi inançları, milli duyguları ile  bütünleşmiş olarak varlığını devam ettiriyor.

"Komşu komşunun külüne muhtaçtır."  Komşusu aç iken kendisi tok yatan bizden değildir" gibi kendisi için istediğini etrafındaki insanlar için de istemeyi öğütleyen yaklaşımlar, bizim beraberliğimizin en güzel ifadelerindendir. Kurban Bayramı aynı ifadelerin topluma maddi manevi yansımasının bir örneği olurken, İstiklalimizin ifadesi olan Cumhuriyet de yine milli duyguların haşredilip dünyaya yansıdığı bir ifade olarak karşımıza çıkıyor.

Geçmiş yıllarda, Türkiye için sisli çağ olarak ifade edebileceğim 12 Eylül öncesinde bile, içimizde ayrı duygu ve ideolojik fikirleri olan, ama Gerede için olumlu olabilecek her oluşumda, Geredeliler olarak bir araya gelip, düşünce ve fikirlerimizle, beraber uyguladığımız sosyo- kültürel faaliyetlerle, siyasi ayrılıklarımızı silebilme özelliklerine sahip bir toplum yapısına sahiptik.  O yıllarda Geredelilerin birbirlerine kem gözle bakmadıkları yaşanan hatıralarda saklıdır.

Gerede için önümüze bakmak zorunda olduğumuz şu günlerde o yılların gençleri, günümüzün orta yaşlıları olan bizler hala aynı duygularla birbirimize sarılabilmekteyiz. Şunu umuyorum, bizlerin çocukları, aldıkları terbiye ve örnek yaşamları ile Gerede için aynı hasletleri duymaya ve hayata yansıtmaya devam edeceklerdir. Bu güzel hasletler Gerede'ye eğitim, iş, misafirlik, ikamet amaçları için gelenlere de yansıdığında toplumumuzdaki birlik daha da güçlenecek, Gerede, ismini daha iyi duyurup, geleceğe daha bir umutla bakabilecektir.

Bayramların, hepimiz için bayram olarak yaşanması temennisiyle, sevgi ve saygılar sunarım.

Gerede - 24 Ekim.2012DİĞER MAKALELER
Misafir MİKROFON
KANDİLLER Prof Dr. Seyit Mehmet ŞEN
Misafir MİKROFON
CANIM GEREDE - Erol ÖZDEMİR
Yunus Baki KOÇAK
Asker Salavatlama
Misafir MİKROFON
ÖMRÜMDE BİR GEREDE
Ferhat ÇETİNOĞLU
Merhamet
Dr.Cihan AVAROĞLU
GEREDE’DE ÇOCUK OLMAK
 
www.gerede.net
Gerede Hakkında Herşey
Bu sitede yayınlanan haber, metin, bilgi, yazı ve resimler izin almadan yayınlanamaz. gerede.net hiçbir kişi, kurum veya siyasi görüşün sitesi değildir. Amacımız Gerede ilçemizi tanıtmak ve Geredelileri kaynaştırmaktır.
E-Posta :  haberlesme@gerede.net