19 Eylül 2020 Cumartesi
Daldallı Kombi Teknik Servisi
0 555 545 7058
Kombi bakım, tamir, makine ile petek yıkama hizmetleri.
Üyelik
Sayaçlar
6.710.087 ziyaret.
28 aktif ziyaretçi.
Ferhat ÇETİNOĞLU

KÖYDE BAYRAM SABAHIBayram günü köyde olmak sonsuz mutluluk verir insana, o topraklardaki eski bayramlar gelir akla. Babaların, dedelerin hatta ondan öncekilerin yaşadıkları akla gelir. Örf adetler, gelenekler gelirdi insanın aklına . O an neredeydik ?. O hissiyatı veya o günleri nasıl yaşatabilirdik diye düşündük.

Baktık ki çevremize  bakımsızlıktan sahipsizlikten yıkılan evler çevrelemiş hertarafı.  Duvarların diplerinde yabancı otlar, ısırgan otları boy vermiş görüyoruz. Yıkılan duvarların, evlerin, ahırların kimi duvarlarını ve en alttaki köşe taşlarını sarsılmaz kararlılıkla geçen zamana aldırmadan öylece duruyor görürsünüz.

Ahşap evinin yeşillikler içindeki bahçesinde akşam namazından sonra çay içtiğimiz yerlerde oturan babanızın acılarını süpüren annenizin o yaşam sevgisiyle dolu çocukların bağırma seslerini duyar gibi olursunuz.

Arife günü hazırladığımız en güzel elbiselerimizi bayram sabahı giyer bayramı öyle karşılardık.  Dedemizin elini tutarak bayram namazını kılacak olma coşkusuyla köy camisine koşardık. Bayram namazından sonra camimizin içindeki bayramlaşma merasimini unutmamız mümkün değildi. İmamın hemen yanında köyümüzün en yaşlısıyla başlayan bayramlaşma en küçüğüne kadar hiçbir dargınlık küskünlük gütmeksizin sürerdi.

Bayram sabahı köyümüzün sokakları şeker toplamak için çıkan cıvıl cıvıl sesli çocuklarla dolardı. Şeker toplamak için belki hiç girmediğimiz evlerin kapısını çalmak büyük heyecan verirdi. Köy gençleri gruplar halinde hiçbir hane atlamadan bayramlaşmaya gecenin geç vakitlerine kadar devam ederlerdi. Köyün büyükleri akşam namazından sonra köy odasında toplanırlardı. Herbirinin birbirine ayrı bir hikayesi vardı anlatacak. 

Yağmur damlası sonrası toprak kokusunu içimize çekmek vardı , dalından kopardığımız meyvenin tadına varmak vardı . Komşunun bahçesinden, komşudan habersiz kopardığımız meyveleri yerken yakalanma korkusunun verdiği heyecan vardı.

Yanımızdan çekip giden çocukluğumuzun ayak izlerini görmek vardı. İşte bu yüzden bayram günü köyde olmak vardı. 

Ferhat ÇETİNOĞLU         

Gerede.net 20-09-2012

 DİĞER MAKALELER
Misafir MİKROFON
KANDİLLER Prof Dr. Seyit Mehmet ŞEN
Misafir MİKROFON
CANIM GEREDE - Erol ÖZDEMİR
Yunus Baki KOÇAK
Asker Salavatlama
Misafir MİKROFON
ÖMRÜMDE BİR GEREDE
Dr.Cihan AVAROĞLU
GEREDE’DE ÇOCUK OLMAK
Kazım ÜNLÜOL
Koronoyla Yaşamak
 
www.gerede.net
Gerede Hakkında Herşey
Bu sitede yayınlanan haber, metin, bilgi, yazı ve resimler izin almadan yayınlanamaz. gerede.net hiçbir kişi, kurum veya siyasi görüşün sitesi değildir. Amacımız Gerede ilçemizi tanıtmak ve Geredelileri kaynaştırmaktır.
E-Posta :  haberlesme@gerede.net