20 Eylül 2020 Pazar
Daldallı Kombi Teknik Servisi
0 555 545 7058
Kombi bakım, tamir, makine ile petek yıkama hizmetleri.
Üyelik
Sayaçlar
6.710.827 ziyaret.
17 aktif ziyaretçi.
Kazım ÜNLÜOL

Bir Güzel İnsanı Uğurladık 1974-78 arası Erzurum Atatürk Üniversitesinde yaklaşık otuz yedi Bolu'luyuz. Bolu'dan, Düzce, Akçakoca, Gerede, Seben, Göynük ve diğer ilçelerden gelen, şimdi net sayısını tam hatırlayamadığım, ama hatırımda otuz yedi olarak kalan bir hemşehri gurubumuz var. İçimizde o yılların siyasal ayrılıkçılığı paralelinde her guruptan arkadaşımız var. Yani şucu, bucu... gibi. Ama hemşehri gurubu duygusu ayrı bir durum.Yani hepimiz hangi görüşe sahip olursak olalım Bolu'lu olmamız bizi birbirimize bağlayan güçlü bir bağ. Bu zor kargaşa yıllarında bize en büyük destek yine bu duyguyu bütünleştiren hemşehri hocalarımız. O zamanlar Doç.Dr.Enver Konukçu, Doç Dr.Seyit Mehmet Şen, Dr.Edip Keha gibi ilerde profesör olarak ilimleri ile yön vermeye devam edecek olan, bize bütünlüğün önemini idrak ettiren, bazıları ile yakın ilişkilerin olduğu, bazılarının ise isimlerinin bile bize yettiği hocalarımız.

Zeki, çalışkan, inançlı, yardımsever doktor adayımız sedat Turgay da, hemşehri öğrenci gurubumuzun içinde.

Sonra mezuniyet ve memleketin dört bir tarafına göreve gidiş. Dünya meşgalesinin omuzlara verdiği yükle haberleşmelerde kesiklikler.


Yaklaşık on beş yıl kadar önce annemi Karacasu Fizik Tedavi Hastanesine muayene için götürdüğümde annemin doktoru tesadüfen o yıllarda yine başhekim olarak görevli olan, ama benim bunu bilmediğim, yani yıllardır görmediğim arkadaşım Dr. Sedat Turgay'dı.

Odasında ilaçların yazılımı ve tedavi ile ilgili görüşme esnasında "ben bu bakışları bu yüzü nerden hatırlıyorum" diye hafızamı zorladığım anda, o onca zekiliği ile benden önce davrandı ve "seni tanıyorum", diyerek ismimi söyleyiverdi. O andaki kavuşma sevincimi anlatamam. Evet bu doktor, bu güzel insan onca güzelliği ve zekasıyla, yine aynı hemşehrilik dostluğu ile yaklaşmıştı. Değişen hiç bir şey yoktu. Hastalarını bekletmemek için kısa bir hal hatır sorma ve tekrar görüşme dileğimiz. Sonra zaman zaman o yıllarda hastanenin alt koridorlarında kullanılmayan bir odada mesai sonrasında masa tenisi müsabakalarımız esnasındaki sohbetlerimiz. Eğitim çalışmaları ve toplum eğitimiyle ilgili konular. Hemen hepsinde insana faydalı olma düşüncesi. Bir telefonla, bir vesile ile kendisine gönderdiğim tanıdıklara uyguladığı sade ama tedavi eden görev anlayışı.

Tribünlere oynamayan, onca yıpratmalara rağmen sabırla yola devam eden, tam bir sorumluluk duygusu. Herşeyi içine atan, yutkunan ama dışa vurmayan, tüm hayat sevecenliği ile, başkalarını rencide etmeme, üzmeme kibarlığı ile sessizleşen bir görev bilinci. Kalpteki güzelliğin yüze yansıması ve Fizik Tedavi Hastanesinin personeli ile birlikte bugünkü modern, insana önem veren şekli. Ama neticede artık haksızlıkları çekemeyecek hale gelen onurlu bir yürek.


Sonra, aynı hemşehri öğrenci gurubundaki kayınbiraderim Kadir'in o gün bana telefonda "Dr. Sedat Turgay vardı ya!" diye başlayan konuşması. Hiç sevmedim bu "vardı ya!" ibaresini. Eyvah! Dedim. Bir kaza oldu herhalde. Trafik kazası falan. Ama kaza korkunçtu, hem de kendisine hiç yakışmayan. O güzel insan, canına kıymıştı.


Musalla taşında Yaratan'dan affını dilerken, hep bir ağızla şehadet ettik, onu iyi bildiğimizi.


Gerisi artık sana kaldı Allah'ım. Biz şehadet ettik iyiliğine, güzelliğine. Şüphesiz sen, böyle bir ölüm şeklinin nedenini, her şeyi bilirsin.

O, ardında bu şekle inanmak istemeyen, inanamayan dostlar bıraktı.

Biliyoruz ki tüm nefisler ölümü tadıcıdır ve dönüş yalnız sanadır.

Lütfen şehadetimizi kabul et.

Bugün sana bir güzel insan uğurladık.


Dr.Sedat Turgay için - 01 Ağustos 2007DİĞER MAKALELER
Misafir MİKROFON
KANDİLLER Prof Dr. Seyit Mehmet ŞEN
Misafir MİKROFON
CANIM GEREDE - Erol ÖZDEMİR
Yunus Baki KOÇAK
Asker Salavatlama
Misafir MİKROFON
ÖMRÜMDE BİR GEREDE
Ferhat ÇETİNOĞLU
Merhamet
Dr.Cihan AVAROĞLU
GEREDE’DE ÇOCUK OLMAK
 
www.gerede.net
Gerede Hakkında Herşey
Bu sitede yayınlanan haber, metin, bilgi, yazı ve resimler izin almadan yayınlanamaz. gerede.net hiçbir kişi, kurum veya siyasi görüşün sitesi değildir. Amacımız Gerede ilçemizi tanıtmak ve Geredelileri kaynaştırmaktır.
E-Posta :  haberlesme@gerede.net