20 Eylül 2020 Pazar
Daldallı Kombi Teknik Servisi
0 555 545 7058
Kombi bakım, tamir, makine ile petek yıkama hizmetleri.
Üyelik
Sayaçlar
6.710.811 ziyaret.
21 aktif ziyaretçi.
Kazım ÜNLÜOL

ESENTEPE’DEN “İMDAT!” ÇIĞLIKLARIBaşta Esentepe Doğal Parkını Koruma Projesi olmak üzere mahalli imkanlarla ve Gerede'liler tarafından korunmaya çalışılan Esentepe'mizde maalesef son yılların yorgunluğu iyice belirmeye başladı ve artık Esentepe çok yakında "İmdat!" çığlıkları atmaya başlayacak.

 

Asırlık çamların geçmiş yıllarda başlayan yorgunluğu artık iyice artarken, çamların altındaki yumuşacık çimler de yerini insanoğlunun acımasız yok edişi sonucuna terk etmek üzere. Çimler için sadece yağmur duası yapabiliyoruz maalesef.

 

Ne yazık ki geçmişte onun hakkında yazdığım bir çok olumsuzluklar iyice belirginleşerek engellenemez bir yok oluşa yelken açmakta.

 

Evet bazı tedbirler "Esentepe Doğal Parkını Koruma Projesi" ile alınmaya çalışıldı. Bu konuda büyük bir özveri ile üzerine düşen görevi yapan GERKAV  ve Belediyemize teşekkür etmek bizim için yetmiyor. Yani sadece teşekkür etmek bu işi çözmüyor. Yine bu çalışmayı baştan sona bir Geredeliye yakışır şekilde başarıyla yürüten Murat Doğanay kardeşime de "oh çok iyi yaptın", aferim sana" demek te yetmiyor.

Olması gereken çevre bilincinin gereklikliliğinin yeni kuşağa öğretilmesi, onların bu konuda çok ciddi bir şekilde eğitilmeleri. Ne yalan söyleyeyim, eğitim sistemimizin ve bazı eğitimcilerimizin bu konuyu iş olsun diye  ele aldığını düşünüyorum. İnşallah yanılıyorumdur.

 

Hafta sonları turlarıyla cümbür cemaat Esentepe'nin her yanını yok edici çekirgeler gibi dolduranların tahribatları,  yapılan turnuvalar sonu meydana gelen atıkların hali malum. Bu gidişle önümüzdeki pazar gerçekleştirilecek olan yağlı güreşlerden sonra Esentepe'nin artık bize " imdat! "çığlığı atmaktan başka yapacak bir şeyi kalmıyor.

 

İyi de kimse gelmesin mi buraya ? Hayır gelsin tabi herkes gelsin. Şehrimizin bu enfes güzelliğinden herkes faydalansın.  Ama Geredeli tabiri ile "edebi dairesi" ile, Esentepe piknik kültürünü yaşayarak. Ağaca, çime hoyratça davranmayarak. Çevreye zarar vermeyerek, çöplerini toplayıp giderek.

 

Belediyeye düşen görev çok fazla bu konuda. Bence Belediye her hafta sonu tüm gücünü buraya odaklamalı, kontrollerini ikazlarını artırmalı, ne yapıp edip akciğerlerimizin kanser olmasını önlemeli.

 

Geredeli olmadığı halde Gerede'ye gelip yaşayan bazı ailelerin gıpta ile baktıkları ve bir Geredeliden daha çok Geredeli gibi davranarak Esentepe'yi korumaya çalıştıklarını içim burkularak duyuyor ve onlara teşekkür ediyorum.

 

Değerli Geredeliler, tekrar yazıyorum, bir şeyler anlayanlar çoğalıncaya kadar da tekrar tekrar yazacağım. Lütfen geçmişin güzelliklerini unutmayın. Geçmişte buraya nasıl sahiplendiyseniz yine sahiplenin. Lütfen, halen yaşadığınız, ölünce sığınacağınız bu toprağın kirlenmesine  izin vermeyin, yoksa! "ne yazık ki  sizin çocuklarınız bu konuda sizi, hayırla yad etmeyecekler!"

 

11 Temmuz 2007DİĞER MAKALELER
Misafir MİKROFON
KANDİLLER Prof Dr. Seyit Mehmet ŞEN
Misafir MİKROFON
CANIM GEREDE - Erol ÖZDEMİR
Yunus Baki KOÇAK
Asker Salavatlama
Misafir MİKROFON
ÖMRÜMDE BİR GEREDE
Ferhat ÇETİNOĞLU
Merhamet
Dr.Cihan AVAROĞLU
GEREDE’DE ÇOCUK OLMAK
 
www.gerede.net
Gerede Hakkında Herşey
Bu sitede yayınlanan haber, metin, bilgi, yazı ve resimler izin almadan yayınlanamaz. gerede.net hiçbir kişi, kurum veya siyasi görüşün sitesi değildir. Amacımız Gerede ilçemizi tanıtmak ve Geredelileri kaynaştırmaktır.
E-Posta :  haberlesme@gerede.net