21 Eylül 2020 Pazartesi
Daldallı Kombi Teknik Servisi
0 555 545 7058
Kombi bakım, tamir, makine ile petek yıkama hizmetleri.
Üyelik
Sayaçlar
6.713.440 ziyaret.
58 aktif ziyaretçi.
Misafir MİKROFON

VERMİŞ KÖYÜNDEN BEKÇİ HASAN EFENDİ' NİN AYRANI - Prof.Dr. Ahmet Rasim KÜÇÜKUSTAHasan Efendi' yi Amasya merkeze 7-8 km uzakta 1500 metre yükseklikteki Lokman Dağı' nın yaylasındaki "Vermiş" köyünde tanıdık.

Lokman Hekim türbesinin nerede olduğunu sorduk, "1.5 km uzakta" dedi. "İşin yoksa …bize eşlik eder misin?" dedik, arabaya aldık.

54 yaşındaymış, köyün bekçisiymiş. Askerliğini Kayseri' de Zincidere' de komando olarak yapmış. Benim de Kayserili olduğumu öğrenince gözleri parladı. Dulmuş şimdi, çocukları da olmamış. "Karıyla anlaşamadık, ayrıldık" dedi. Sanki halinden çok "memnunmuş" gibiydi.

Köyün adı aslında "Ermiş" imiş de sonradan nasıl olduysa "Vermiş"e dönmüş. Hasan Efendi' ye bir şey söylemedim ama içimden "Keşke tersi olsa daha iyi olurmuş" diye düşündüm.

Lokman Hekim Türbesi, Vermiş köyüne 10 dakika mesafede, yaylanın tepesinde tarlaların arasında küçük bir ev ve türbeden oluşuyor. Yol bozuk olduğundan yavaş gitmek hatta zaman zaman durmak zorunda kaldık.

Türbenin bahçesinde kayısısı olmayan kayısı ağaçları, kirazı olmayan kiraz ağaçları vardı. Sadece bir ağaçta üç-beş erik gördüm dallarda.

Bahçede kurban kesmeye ve et pişirmek için ateş yakmaya müsait yerler vardı. Anlaşılan burada epeyi insan mangal keyfi yapmış. Zaten kurban kesilince etinin pişmememişi aşağıya, köye indirilemezmiş.

Türbede hem pirimiz üstadımız Lokman Hekimein hem geçmişlerimizin ruhuna okuduk ve köye indik.

Hasan Efendi "Ayran içmeden sizi bırakmam" dedi. Gitti, biraz sonra elinde bir sürahi dolusu buz gibi ayranla geldi.

Bu şimdiye kadar içtiklerimiz asla benzemeyen, özgür ineklerin pastörizasyon veya UHT ile "iğfal edilmemiş" sütünden, köy mayası ile yapılmış yoğurdun bir ürünü idi. Hafif kekremsi bir tadı vardı ve boğazdan yağ gibi kayıp gidiyordu.

Karım ve ben sürahideki ayranı anında içtik bitirdik. Sanki bir sürahi daha olsa onu da içecek gibi bir hâlimiz vardı. Bu kadar lezzetli bir ayranı içmeyeli herhalde seneler olmuştur.

"Sağ olasın Hasan Efendi" diyip ayrıldık.

Size tavsiyem şu ki, yolunuz Amasya' ya düşerse Vermiş köyüne  de mutlaka uğrayın. Hasan Efendi' ye rastlamayabilirsiniz, ayranını içmeyebilirsiniz ama "mis gibi yayla havası almak" ve "Lokman hekimin Türbesinde dua etmek" ciğerlere ve ruha müthiş bir rahatlık, huzur veriyor.

Köylünün sütüne, yoğurduna, ayranına "Bunlar mikroplu. Sakın içmeyin, mikrop kapar ölürsünüz" tehditleri savuran "besleme uzmanlara" da selâm olsun.

Ben bu mikroplara kuban olurum kurban!

Prof.Dr. Ahmet Rasim Küçükusta

http://www.ahmetrasimkucukusta.com/2012/06/18/bir-tavsiye/vermis-koyunden-bekci-hasan-efendi-nin-ayrani/

ÇİĞ SÜT ÜRETİCİLERİ VE SÜT VE SÜT ÜRÜNLERİ TÜKETİCİLERİ

https://groups.google.com/group/cigsutureticileri

Her Hafta 5 litre çiğ süt satın alınız. Haftalık Yoğurdunuzu, Peynirinizi çiğ sütten yapınız.
Çiğ Süt Gerçek Gıdadır

tuketicihaklaridernegi@gmail.comDİĞER MAKALELER
Yunus Baki KOÇAK
Asker Salavatlama
Ferhat ÇETİNOĞLU
Merhamet
Dr.Cihan AVAROĞLU
GEREDE’DE ÇOCUK OLMAK
Kazım ÜNLÜOL
Koronoyla Yaşamak
 
www.gerede.net
Gerede Hakkında Herşey
Bu sitede yayınlanan haber, metin, bilgi, yazı ve resimler izin almadan yayınlanamaz. gerede.net hiçbir kişi, kurum veya siyasi görüşün sitesi değildir. Amacımız Gerede ilçemizi tanıtmak ve Geredelileri kaynaştırmaktır.
E-Posta :  haberlesme@gerede.net