25 Eylül 2020 Cuma
Daldallı Kombi Teknik Servisi
0 555 545 7058
Kombi bakım, tamir, makine ile petek yıkama hizmetleri.
Üyelik
Sayaçlar
6.717.702 ziyaret.
18 aktif ziyaretçi.
Misafir MİKROFON

"Adam Olmak" - Prof.Dr. Seyit Mehmet ŞEN • Sokaktaki insanı çevirip, "çocuğunu okula niye gönderiyorsun", veya "çocuğunu okutmaktaki amacın nedir" sorularını sorsak, acaba nasıl cevaplar alırdık, hiç düşündünüz mü?
  Aynı soruları kendimize sorsak, ne tür cevaplar verirdik dersiniz? Acaba kaçımız, "ben çocuğumu okula iş olsun diye gönderiyorum, yani çocuğumu okula göndermekte herhangi şeyi amaçlamış değilim"...
  Ya da "herkes gönderiyor ben... de gönderiyorum; hele bir diplomayı alsın da, amacını o zaman düşünürüz" diye mi cevaplandırırdı bu soruları?
  Çevrenize ibretle bakın bir kez; amacı olmayan tek bir zerre görebilecek misiniz acaba?
  Ya da, zerreden kürreye kadar, kainatta var olan her şey, yaradılış hikmetleri gereği, üzerlerine düşen kulluk görevlerini eksiksiz yapabilmek amacıyla, gece gündüz durmaksızın bir devri daim içinde midirler, dersiniz?
  Öyle ya, "Çile" Şairimiz kainattaki bu devri daimi ve bu devinimi ne de güzel ifade etmiş:
  "Her şey akar; su, insan, tarih ve fikir
  Oluklar çift; birinden nur akar, birinden kir" mısralarıyla.
  Ve Anadolu insanı, tarihin derinliklerinden süzülen bilgeliğiyle ve çok yalın bir ifadeyle, ne de güzel belirtir her şeyin bir amaçla yapılageldiğini:
  "Oyundan maksat ütmektir" diyerek.
  Gerçekten de, oyun bile sadece oyun olsun, yani iş olsun diye yapılmadığına ve mutlaka "ütmek", yani "yenmek" amacıyla yapıldığına göre; eğitim gibi insanı insan yapan bir uğraşın iş olsun diye yapılması mümkün değildir, şüphesiz ki...
  Öyleyse, "eğitimin amacı nedir", diye yeni baştan sorsak sorumuzu, nasıl cevap alırdık, dersiniz?
  Bu soruyu Anadolu insanına sormuş olsaydık, inanın bir anlık bir tereddüde bile düşmeden "adam olmak" diye cevap verirdi.
  Çünkü ona göre okumak ve öğrenmek, adam olmak içindir.
  Bir başka ifadeyle, adam etmeyen okuma ve öğrenmeye hiç mi hiç itibarı yoktur, Anadolu insanının...
  Bu nedenle Anadolunun o erdemli insanı, bir türlü akıl ve havsalasının alamadığı bu tür okumalara veya bu tür okumuşlara kızar ve onların kendi nazarında hiçbir değerlerinin olmadığını belirtmek amacıyla, "okumuşsun emme/amma, adam olamamışsın" der; onları elinin tersiyle bir kenara itercesine.
  Bu aynı zamanda, "böyle okuma olmaz olsun"un bir başka şeklidir, anlayana.
  Koca Yunus'un seslenişi de böyle değil midir sizce, "ilim ilim bilmektir/ ilim kendin bilmektir/ eğer kendin bilmezsen/ bu nasıl okumaktır" diye sorup, hayretini gizleyemezken?
  Gerçekten de insana kendini bildirmeyen; ona "adem, yani insan" oluşunu, ya da Anadolu insanının o enfes türkçesine giren şekliyle "adam" oluşunu öğretmeyen bir okumanın kıymeti ne ola ki?
 • Nisan Prof. Dr. Seyit Mehmet ŞEN


 • DİĞER MAKALELER
  Yunus Baki KOÇAK
  Asker Salavatlama
  Ferhat ÇETİNOĞLU
  Merhamet
  Dr.Cihan AVAROĞLU
  GEREDE’DE ÇOCUK OLMAK
  Kazım ÜNLÜOL
  Koronoyla Yaşamak
   
  www.gerede.net
  Gerede Hakkında Herşey
  Bu sitede yayınlanan haber, metin, bilgi, yazı ve resimler izin almadan yayınlanamaz. gerede.net hiçbir kişi, kurum veya siyasi görüşün sitesi değildir. Amacımız Gerede ilçemizi tanıtmak ve Geredelileri kaynaştırmaktır.
  E-Posta :  haberlesme@gerede.net