21 Eylül 2020 Pazartesi
Daldallı Kombi Teknik Servisi
0 555 545 7058
Kombi bakım, tamir, makine ile petek yıkama hizmetleri.
Üyelik
Sayaçlar
6.713.489 ziyaret.
15 aktif ziyaretçi.
Misafir MİKROFON

Sıradakileri Bekliyoruz…- Süleyman BakkalSağlığa zararlı ve tağşiş edilmiş gıda üretenler açıklansın. Tüketimden gelen gücümüzü kullanalım. Bu talebimizi sağır sultan bile duydu. Nihayet 17 Aralık 2011 tarihinde Gıda ve Yemin Resmi Kontrollerine Dair Yönetmelik yayınlandı. 

Yöneltmeliğim Şeffaflık ve gizlilik başlıklı 8.maddesi:

"MADDE 8 – (1) Bakanlık resmi kontrollerle ilgili faaliyetlerin üst düzeyde şeffaflık ile yürütülmesini temin eder. Bakanlık, Kanunun 31 inci maddesinin altıncı fıkrasında yer alan hükümler gözetilmek suretiyle,

a) Aşağıdaki bilgileri, Bakanlık resmî internet sitesinde duyurmak suretiyle kamuoyunun bilgisine sunar:

            1) Onaylı ve kayıtlı işletmeler,

            2) Onayı askıya alınan işletmeler,

            3) Onayı iptal edilen işletmeler,

            4) Bakanlıkça faaliyeti durdurulan kayıtlı işletmeler,

            5) Laboratuar sonucuyla taklit veya tağşiş yapıldığı kesinleşen gıda ve yemi üreten/ithal eden firmanın adı, ürün adı, markası, parti ve/veya seri numarası,

            6) Kişilerin hayatını ve sağlığını tehlikeye düşürecek şekilde bozulmuş, değiştirilmiş gıdaları üreten ve/veya satan firmanın adı, ürün adı, markası, parti ve/veya seri numarası. 

b) Kanunun 26 ncı maddesinin dördüncü fıkrasındaki bilgileri mümkün olan en kısa sürede kamuoyuna duyurur. 

(2) Bakanlık, yürütülen resmi kontroller sonucunda ilgili mevzuata uygun faaliyet gösterdiğini tespit ettiği işyerlerine, gıda güvenilirliğini teşvik edici uygulamalarda bulunabilir ve bu bilgileri kamuoyu ile paylaşabilir. Bu uygulamalara ilişkin usul ve esaslar bu Yönetmelik kapsamında Bakanlıkça belirlenir" 

Gıda Tarım ve Hayvancılık Bakanlığı sağlığa zararlı ve tağşiş edilmiş gıda ürettiklerini tespit ettiği Bal üreten firmaları utangaç bir açıklama ile 27.03.2012 tarihinde www.tarim.gov.tr internet sitesinde; "Gıda Tarım ve Hayvancılık Bakanlığının yaptığı kontroller sonucunda sahip olduğu bilgileri, 5996 Sayılı Veteriner  Hizmetleri, Bitki Sağlığı, Gıda ve Yem Kanun'unun 31 inci maddesinin 6 ncı fıkrası uyarınca kamuoyunun bilgisine sunabileceği hükme bağlanmıştır. Ayrıca, 17 Aralık 2011 tarihli Gıda ve Yemin Resmi Kontrolüne Dair Yönetmeliğin 8 inci maddesi gereğince laboratuvar sonucu ile taklit ve tağşiş yapıldığı kesinleşen gıda ve yemi üreten/ithal eden firmanın adı, ürün adı, markası, parti ve/veya seri numarasının Bakanlık resmi  internet sitesinde Bakanlıkça kamuoyunun bilgisine sunabileceği hükmü çerçevesinde, laboratuar sonuçları olumsuz bulunan ürün/firma bilgileri aşağıda yer almaktadır" açıklamasını yaptı. 

17 Aralık 2011 tarihinde yayınlanan yönetmelik ile 27.03.2012 tarihinde yapılan basın açıklamasında ki anlam kayması dikkatli takipçilerin gözünden kaçmayacaktır. 

Gıda Tarım ve Hayvancılık Bakanlığı kendi çıkardığı yönetmeliğin gereğini yerine getirmelidir. Sağlığa zararlı ve tağşiş edilmiş gıda üreten bütün firmaları her ay internet sitesinde kamuoyuna açıklamalıdır. 

Süleyman BAKAL

Tüketiciyi Destekleme Derneği

Genel BaşkanıDİĞER MAKALELER
Yunus Baki KOÇAK
Asker Salavatlama
Ferhat ÇETİNOĞLU
Merhamet
Dr.Cihan AVAROĞLU
GEREDE’DE ÇOCUK OLMAK
Kazım ÜNLÜOL
Koronoyla Yaşamak
 
www.gerede.net
Gerede Hakkında Herşey
Bu sitede yayınlanan haber, metin, bilgi, yazı ve resimler izin almadan yayınlanamaz. gerede.net hiçbir kişi, kurum veya siyasi görüşün sitesi değildir. Amacımız Gerede ilçemizi tanıtmak ve Geredelileri kaynaştırmaktır.
E-Posta :  haberlesme@gerede.net