28 Eylül 2020 Pazartesi
Daldallı Kombi Teknik Servisi
0 555 545 7058
Kombi bakım, tamir, makine ile petek yıkama hizmetleri.
Üyelik
Sayaçlar
6.721.095 ziyaret.
18 aktif ziyaretçi.
Misafir MİKROFON

"İKİ İKLİM"- Prof Dr. Seyit Mehmet ŞENİnsan Adem(a.s) ve Havva'nın(rha) şahsında kendisine yasak edilen meyveye elini uzatıp cennetten çıkarılınca, huzurdan ve elest bezminde yaşadığı huzurun zevkinden mahrum kalmış oldu.
Ne var ki, insanın mahrumiyeti İblis'inki gibi değildi.
Şartlarını yerine getirmek kaydıyla, insanın yeniden huzura kabulü ve elest bezminde yaşadığı, taddığı, duyduğu o unutulmaz zevki tekrar yaşaması mümkündü.
Bunun için, elest bezminde yaşadığı huzurun izlerini bir kor ya da küçücük bir kıvılcım gibi de olsa yüreğinde taşımalı; bunu korumak amacıyla istenen iklimi çevresinde mutlaka oluşturabilmeliydi.
Bunu başarmak söylenildiği kadar kolay değildi elbet.
Ne var ki buna mecburdu.
Bir başka deyişle, insanın tekrar cennete dönüp, huzur zevkine kavuşmasının bedeli oldukça ağırdı. Bunun için insanın belli kurallar çerçevesinde çalışması, çabalaması, ter dökmesi, uykusuz geceler geçirmesi, icabında yürek yangınını göz yaşlarıyla söndürmesi gerekti.
Ve vermesi, hep vermesi, her şeyini vermesi ve böylece faydalı olup çevresinde her türlü kötülüğe, yanlışlığa, çirkinliğe engel olan bir sevgi halesi oluşturması gerekti.
Bunu yapabilir miydi, bilemiyordu.
Fakat bunu yapması gerektiğini, yapmazsa çıkarıldığı cennete tekrar dönüp huzura çıkamayacağını ve huzurda yaşadığı o zevki yeniden yaşayamayacağını biliyordu.
Öyleyse O Güzel Nebi'nin eliyle, diliyle, özüyle, sözüyle, gözüyle önüne koyduğu kurallara uymalı, yüreğindeki közü ya da en azından kıvılcımı mutlaka korumalıydı.
(İKİ İKLİM'den) Prof. Dr. Seyit Mehmet Şen


DİĞER MAKALELER
Yunus Baki KOÇAK
Asker Salavatlama
Ferhat ÇETİNOĞLU
Merhamet
Dr.Cihan AVAROĞLU
GEREDE’DE ÇOCUK OLMAK
Kazım ÜNLÜOL
Koronoyla Yaşamak
 
www.gerede.net
Gerede Hakkında Herşey
Bu sitede yayınlanan haber, metin, bilgi, yazı ve resimler izin almadan yayınlanamaz. gerede.net hiçbir kişi, kurum veya siyasi görüşün sitesi değildir. Amacımız Gerede ilçemizi tanıtmak ve Geredelileri kaynaştırmaktır.
E-Posta :  haberlesme@gerede.net