24 Eylül 2020 Perşembe
Daldallı Kombi Teknik Servisi
0 555 545 7058
Kombi bakım, tamir, makine ile petek yıkama hizmetleri.
Üyelik
Sayaçlar
6.716.820 ziyaret.
15 aktif ziyaretçi.
Kazım ÜNLÜOL

ÇANAKKALE ÇOKTAN GEÇİLMİŞ18 Mart'ta Çanakkale Zaferini kutlayarak şehitlerimizi bir kez daha andık.

21.Mart.2007 Salı günü basında bir haber. "Orman Bakanlığı Milli Paraklar Genel Müdürlüğü tarafında yapılan ihaleyle Çanakkale'deki şehitleri topluca ziyaret etmek artık parayla. Özel bir şirket, bölgenin işletmesini 250 bin YTL'ye 29 yıllığına kiraladı. 12 kişiyi aşan her grup girişte 105 YTL ödüyor…" Turizmcilere göre de alınan ücret fahiş!

Yazıklar olsun.

Bu kadar  paraya! şehitler ziyaret ettirilir mi?

Onların değeri! bu kadar mı?

Bunun  için mi toprak oldular?

Yazıklar olsun bu zihniyete.

Yazıklar olsun şehitlerin kanlarını satanlara.

Efendim ziyarete gelenlere, Kilyo Koyu'nda Ana tanıtım Merkezinde rehber veriyorlarmış bu ücret onun içinmiş. Bırakın bu işleri, ateş olmayan yerden duman çıkmaz. Her şey böyle başlar önce belli bir yerde sonra her yerde.

253 bin şehit acaba yıllar sonra kemikleri üzerinden para kazanacak insanların ortaya çıkacağını bilseydiler, gelir burada toprak olurlar mıydı? Şüphe bile etmeyin. Olurlardı. Onlar bile bile ölüme koştular bir gül bahçesine girercesine. Onlar Anadolu'nun, bu vatanın, cebi yoksul ama inançları dağlar gibi zengin yiğitleriydiler. Aç kaldılar, açık kaldılar ama namussuz kalmadılar, vatansız kalmadılar. Koştular göğüslerini kurşunlara siper ederek, vatan bildikleri topraklara namahrem ayağı basmasın diye. Gururumuzu ve inancımızın faziletini sergilediler işgalcilere.

Bilemezlerdi, bilmekte istemezlerdi, emanetlerini yıllar sonra satarak rant alde etmek isteyenlerin çıkacağını. Onlar ölümü düşünmediler bile, şehitliğe koştular. Yokluğa, hiçliğe değil, ebedi hayata kavuştular.

Yazıklar olsun 253 bin şehidin kanlarıyla yoğurulan toprakları satmaya kalkanlara.

Başkalarını örnek vermek istemiyorum Örnek olmamız gereken bir konuydu tüm dünyaya.

Her Türk vatandaşının ziyaretiyle buradaki havayı teneffüs ettirmek. kalbindeki fatihasıyla şehit atalarını anmak için buraya koşmalarını sağlamak.

Heyhat! Kendilerini avuç içi kadar yere hizmet götürmeden yoksun sanan yetkililer, çareyi şehitlerin kanlarında buldular. Burası bir milli park onlara göre. Bana göre burası park falan değil. Milli evet, hem de yiğitlerin harmanıyla yoğrulan milli.

Ben benim için, namusum için, inancım için, vatanım için o toprakları kendine ebedi mekan seçmiş olan atalarımın bana bıraktığı sancağı ve bayrağımı ebede kadar dalgalandırmak, çocuklarıma bu hazzı taddırmak istiyorum.

Ben milletim ve bu vatan benim.

Benim olanı bana satan zihniyete yazıklar olsun.

Bir gün sonra, 22 Mart tarihli Zaman gazetesinde Çevre ve Orman Bakanı Sayın Osman Pepe'nin konuyla ilgili yüreklerimizi rahatlatır görünen açıklaması. "Girişinden ücret alınmayan tek milli parkın Gelibolu yarımadası tarihi Milli Parkı olduğu."

İyi de sayın bakanım, Orman Bakanlığı Doğa Koruma ve Milli Parklar Genel Müdürlüğü'nün işletmeyi alan turizm şirketi ile yaptığı, "Çanakkale gezintilerinin tüm kontrolü ve fiyat düzenlemesi de  bu şirketin insiyatifine bırakıldı." dumanı nerden çıktı?DİĞER MAKALELER
Misafir MİKROFON
KANDİLLER Prof Dr. Seyit Mehmet ŞEN
Misafir MİKROFON
CANIM GEREDE - Erol ÖZDEMİR
Yunus Baki KOÇAK
Asker Salavatlama
Misafir MİKROFON
ÖMRÜMDE BİR GEREDE
Ferhat ÇETİNOĞLU
Merhamet
Dr.Cihan AVAROĞLU
GEREDE’DE ÇOCUK OLMAK
 
www.gerede.net
Gerede Hakkında Herşey
Bu sitede yayınlanan haber, metin, bilgi, yazı ve resimler izin almadan yayınlanamaz. gerede.net hiçbir kişi, kurum veya siyasi görüşün sitesi değildir. Amacımız Gerede ilçemizi tanıtmak ve Geredelileri kaynaştırmaktır.
E-Posta :  haberlesme@gerede.net