21 Eylül 2020 Pazartesi
Daldallı Kombi Teknik Servisi
0 555 545 7058
Kombi bakım, tamir, makine ile petek yıkama hizmetleri.
Üyelik
Sayaçlar
6.713.470 ziyaret.
14 aktif ziyaretçi.
Misafir MİKROFON

İKLİM - Prof. Dr. Seyit Mehmet ŞENİKLİM
İnsan olağanüstü güzellikteki cennet ikliminden çıkarılıp, olabildiğince değişken dünya ikliminde yaşamak zorunda kaldığında; cennete dönüş imkanının içinde yaşadığı iklimi yaşanır hale getirmeye bağlı olduğunu öğrendi.
Aksi halde yarın kenarındaki bir insanın uçuruma yuvarlanırken kayalıkların arasında yaşama imkanı bulmuş bir ağaççığa can havliyle tutunma imkanına kavuştuğu bir sırada,... ağaççığın kökünden sökülerek kendisiyle birlikte aşağı düştüğü gibi uçurumun dibine doğru hızla düşecekti.
Eğer insan uçurumun kenarından yukarı çıkmak istiyorsa, yapacağı tek şey selama ve namaza sarılmaktı.
Yani mümkün olduğunca bütün ömrünü selam üzere olmaya ve namaz üzere yaşamaya adayacaktı.
Bu iki adanmışlık içinde ömür sürerken eksiği, noksanı, kusuru olursa bunu da bahane Rabb'i olan, yani kulunu bağışlamak için bahane arayan Allah(cc) affedecekti.
En küçüğünden en büyüğüne insanın ömrü içindeki bütün eylemlerini kapsayan selam ve namaz; dünya hayatındaki iki iklimi yaşanır hale getirmenin unsurlarıdır.
İçten dışa doğru çok sayıda ve değişken halkalardan oluşan bu iki iklim, esas olarak iç ve dış iklim ya da mikro ve makro klima/iklim olarak özetlenebilir.
Söz buraya gelmişken, diyebiliriz ki insanın bütün hayatı bu iki iklimi yaşanır hale getirmek üzerine kuruludur.
Eğer insan kendisi için mutlak gerekli olan bu iki iklimi önce yaşanır hale getirir, sonra da bunu sürdürebilirse; bir süreliğine yaşamak zorunda kaldığı dünya hayatının sonunda bir hata sonucu ve elbet binbir hikmetke çıkarıldığı cennete tekrar dönüş imkanına kavuşabilecektir…
(İKİ İKLİM KİTABINDAN) - Prof.Dr. Seyit Mehmet ŞEN


DİĞER MAKALELER
Yunus Baki KOÇAK
Asker Salavatlama
Ferhat ÇETİNOĞLU
Merhamet
Dr.Cihan AVAROĞLU
GEREDE’DE ÇOCUK OLMAK
Kazım ÜNLÜOL
Koronoyla Yaşamak
 
www.gerede.net
Gerede Hakkında Herşey
Bu sitede yayınlanan haber, metin, bilgi, yazı ve resimler izin almadan yayınlanamaz. gerede.net hiçbir kişi, kurum veya siyasi görüşün sitesi değildir. Amacımız Gerede ilçemizi tanıtmak ve Geredelileri kaynaştırmaktır.
E-Posta :  haberlesme@gerede.net