24 Eylül 2020 Perşembe
Daldallı Kombi Teknik Servisi
0 555 545 7058
Kombi bakım, tamir, makine ile petek yıkama hizmetleri.
Üyelik
Sayaçlar
6.716.814 ziyaret.
14 aktif ziyaretçi.
Kazım ÜNLÜOL

TÜM ÖĞRETMENLERE MUTLULUKLAR DİLEĞİ İLE..."BEKİR"

Yıl 1988 veya 1989 olabilir. Aslında bu tarihleri hiç hatırlamak istemiyorum. Yıllara küskünlüğüm yok. Ama bu yıllar Benim Hendek İmam Hatip lisesindeki görev yıllarımdan kalan  acı bir hatırayla hafızama zorla giren yıllar.

Yıl sonu öğrenciler karnelerini almışlar veya almaktalar. O yıl ikinci mezunlarını verdi okul.  Birkaç öğretmen ve idareci arkadaş birlikte müdür yardımcısı odasında sohbet ediyoruz. Laflarımız havadan sudan ziyade o yıl mezun olan öğrencilerle ilgili çoğunlukla. Onlarla yıllardır yaşadığımız acı tatlı anları  hatırlıyor, birbirimize anlatıyor, bazen kahkahalarla gülüyor, bazen buruk duygularla hüzünleniyoruz. Ama çoğunlukla mutluluk hakim atmosfere.

Ne güzel, ne mutlu bir şey öğrencileri okuldan mezun edip bir üst öğrenime gönderebilmek veya hayata yollamak. Onlara, ilerde kullanma imkanı olabilecek bilgiler sunmuş, ufuklarının geniş olması için gayret göstermişsiniz. Bir emeğiniz var ufku aydınlatan ama sizden de bir şeyler götüren. Yine de mutlusunuz. Yıllar sizi yorsa da emeklerinizin karşılığı çıkıyor yavaş yavaş. Geleceğin şekillendiricilerini siz hazırlıyorsunuz.

Dün okul sonu öğretmenler – son sınıf öğrencileri futbol maçı yapmıştık. O maçta her nasılsa yenmiştik öğrencileri. İçlerinde amatörde oynayan sporcular da vardı. Nasıl da yendik diye keyifli keyifli çaylarımızı yudumluyoruz. Müdür yardımcımız Recep Bey "Ya Kazım" diyor, O Bekir'i durdurup nasıl topu aldın ve Fikri'ye verdin o da golü attı. Bekir perişan oldu.

Bekir Hendekspor'un as elemanlarından.  Güzel futbolu herkes tarafından biliniyor. Okulumuzdan yetişen, çok çalışkan, becerikli ve bir o kadar da efendi, kendini sevdiren, sarışın yüzünden eksik etmediği gülümsemesiyle  maviş gözlü bir Abaza delikanlısı. Tam bir futbol hastası ve tabi başarısı derslerine paralel. Bu yüzden hepimiz onu çok seviyoruz. Üniversiteye girme ihtimali de çok yüksek.

Sohbetimiz kahkahalarla devam ederken odaya birkaç öğrenci giriyor birden. Onlar da bu yıl mezun olan Bekir'in sınıf arkadaşları. Ama neden yüzleri bembeyaz. Neden korkmuş gibi allak bullak bakıyorlar?  Şaşırıyoruz.

İçlerinden Muhammet, "Hocam" diyor. Kekeleyerek ağlamaklı bir sesle;

"Bekir" diyor.

Evet, ne oldu, ne bu haliniz, Diyoruz şaşkınlıkla.  Bekir nerde, ne oldu? Hele sakin olun.

Muhammet güçlükle tamamlıyor.

"Bekir öldü." 

O an, zaman duruyor.  Herşey duruyor. Derede su, gökte bulut, yolda yolcu. Güneş bile buz kesiliyor.

Yıllardır, kırılmasın, incinmesin diye özenle  bakıp süslediğimiz, ateşte açan bir çiçek gibi zarif ve naif cam vazomuz büyük bir şangırtı ile kırılıyor. Yere düşen her parçası Bekir, Bekir, Bekir diye haykırışlarla toprak oluyor.

Bayrak sevgisiyle Milli maçı TV de seyretmek için köyden Hendeğe gelirken kullandığı traktör devrilince alnında sadece çok kısa bir çizikle ebediyete koşup gidiyor. Yüzünde hala o masum gülücük ısrarla bizi selamlayıp hakkınızı helal edin diyor.. Helal olsun.

Ah Bekir bize böyle bir çalım atmayacaktın. Bilseydim dün seni durdurur muydum. Sen de helal et hakkını.

Cenazesini köyünün mezarlığına defn ederken okunan Allah kelamına sessiz gözyaşları eşlik ediyor. Herkes okuyor, dua ediyor. Hatta uyumsuz olarak okuldan ayrılan bir öğrencimiz koşarak geliyor Yasin'i ben okuyacağım diye haykırıyor ve başlıyor yanık bir sesle. "Yasin, vel Kur'an-il azim…" Bir anda onun uyumlu olduğunu görüyoruz.

Son defa  veda ederken Bekir'e,  yıllar sonra rahmetli olduğunu öğrendiğim öğretmen arkadaşımız Ekrem  hıçkırıklarla boğulan bir dua yapıyor. "Her nefis ölümü tadacaktır…."

Allah rahmet eylesin.

Sizin çiçekleriniz hiç solmasın. Günleriniz mutlu anılarla dolsun. Yılları hep sevinçle hatırlayın.

Allah sizin ve yetiştirdiklerinizin yolunu açık etsin.

 24 KASIM 2011DİĞER MAKALELER
Misafir MİKROFON
KANDİLLER Prof Dr. Seyit Mehmet ŞEN
Misafir MİKROFON
CANIM GEREDE - Erol ÖZDEMİR
Yunus Baki KOÇAK
Asker Salavatlama
Misafir MİKROFON
ÖMRÜMDE BİR GEREDE
Ferhat ÇETİNOĞLU
Merhamet
Dr.Cihan AVAROĞLU
GEREDE’DE ÇOCUK OLMAK
 
www.gerede.net
Gerede Hakkında Herşey
Bu sitede yayınlanan haber, metin, bilgi, yazı ve resimler izin almadan yayınlanamaz. gerede.net hiçbir kişi, kurum veya siyasi görüşün sitesi değildir. Amacımız Gerede ilçemizi tanıtmak ve Geredelileri kaynaştırmaktır.
E-Posta :  haberlesme@gerede.net