25 Eylül 2020 Cuma
Daldallı Kombi Teknik Servisi
0 555 545 7058
Kombi bakım, tamir, makine ile petek yıkama hizmetleri.
Üyelik
Sayaçlar
6.717.723 ziyaret.
11 aktif ziyaretçi.
Misafir MİKROFON

BEDELLİ NE KADAR ADİL - Yakup EVİRGEN     Siyasilerce zaman zaman gündeme getirilen bedelli askerlik konusu, dün nihayet netliğe kavuştu. Yurt dışına ve yurt içine ayrı koşulları olan yasa tasarısı Sayın Başbakan tarafından açıklandı. Elbette üzülenler ve sevinenler ile olumlu ve olumsuz eleştirenler oldu ve de olacak. Ancak meselenin bir yönü var ki adalet ve eşitlik açısından zaten malül olan bedelli meselesi mevcut haliyle kendi içinde ayrı bir adaletsizliği barındırmaktadır.

    Bedelli düzenlemesinin bana göre en önemli ve dikkat çekici kısmı, düzenleme kapsamına girenler arasında yurt içi ve yurt dışı ayırımı yapılmış olmasıdır. Açıklanan yasa tasarısına göre: yurt dışında en az 3 yılını geçiren bir vatandaşımız yaşı kaç olursa olsun 10 bin Euro ödeyerek askerliğini yapmış sayılacak. Oysa yurtiçinde yaşayan bir vatandaşımızın bedelliden yararlanabilmesi için; 30 yaşından gün alması ve 30 bin TL ödemesi gerekecek. Bu farklı uygulama en azından eşitlik ilkesine aykırılık teşkil etmektedir. Sayın Başbakan bedelli ile ilgili bu hususları açıklarken gerekçelerini de sıraladı. Türk Silahlı Kuvvetlerinin asker ihtiyacı, terörle mücadele, şehit yakınlarının hassasiyeti, geçmiş uygulamalar, istatistikler, kamuoyu beklentileri vb. Ancak gerekçelendirmediği bir tek konu vardı, o da yurt içi ve yurt dışına farklı uygulama. 

     Yurt dışında çalışan, okuyan, gezen kısaca asgari 3 yıl yurtdışında kalan bir vatandaşımız 10 bin Euro parası varsa, yaşı 23 bile olsa askerlik yapmayacak. Oysa vatanında iş kurmuş, akademik kariyer yapmakta olan ve askerliğe zaman ayıramamış vatandaşımıza 29 yaşında da olsa bu haktan yararlanamazsın demek haksızlıktır. 30 yaşına geldiysen de 30 bin TL ödersin. Yaşı nedeniyle bu haktan yararlandırılmayan birkaç yüz bin gencimize kendilerine yapılan bu haksızlığı birilerinin izah etmesi gerekir. Aynı şekilde bu haktan yararlanan ve yurtdışındaki bir gencimizden yaklaşık 5 bin TL daha fazla bedel ödemek zorunda olan gencimiz de bunun nedenini merak etmektedir.

    Bu ülkede işe girmiş, iş kurmuş, istihdam yaratmış, vergisini bu devlete ödeyen, ekonomiye katkı sunan, bu memleketin üniversitesinde bilimle uğraşan, özetle her şeyi ile bu ülkeye reel katkısı olan gençlerimizi negatif ayırımcılığa tabi tutmanın doğru olmadığını düşünüyorum. Aynı katkıları kendi vatanı yerine bulunduğu ülkeye sunanlara sağlanan kolaylıklardan, kendi insanımıza faydalanamazsın demek ne kadar adildir?       23.11.2011  Yakup EvirgenDİĞER MAKALELER
Yunus Baki KOÇAK
Asker Salavatlama
Ferhat ÇETİNOĞLU
Merhamet
Dr.Cihan AVAROĞLU
GEREDE’DE ÇOCUK OLMAK
Kazım ÜNLÜOL
Koronoyla Yaşamak
 
www.gerede.net
Gerede Hakkında Herşey
Bu sitede yayınlanan haber, metin, bilgi, yazı ve resimler izin almadan yayınlanamaz. gerede.net hiçbir kişi, kurum veya siyasi görüşün sitesi değildir. Amacımız Gerede ilçemizi tanıtmak ve Geredelileri kaynaştırmaktır.
E-Posta :  haberlesme@gerede.net