16 Aralık 2017 Cumartesi
Üyelik
Sayaçlar
5.094.152 ziyaret.
102 aktif ziyaretçi.
Kazım ÜNLÜOL

İBRET-İ ALEMBizim büyüklerimiz - yaşlılarımız dualarının sonunda hep "Allah'ım canımı iman, Kur'an'la al" diye dua ederler. Bu, imansız inançsız bir hayattın bizim insanımızla ilgisi olmadığının en güzel delillerindendi.

Van'da depremle nice canlar ansızın toprakla haşır neşir oldu. Topraktan geldik ona döneceğiz sonuçta. Af dileyenden Allah rahmetini esirgememiştir, çünkü o bağışlayandır.

Ama bir şey var ki ibreti alem. Bu ibreti alemi İzmit ve Düzce-Bolu depremlerinde yaşayarak görmüş biriyim. Şimdi de Van depremi buna şahitlik edenlerden.

Kendisinden hiç tahmin edemeyeceğiniz nice insanlar gördüm, görenlerden dinledim. Felaketler, dış görünüşü ile mazbut, halim selim ve ibadet içre olan kimi insanları, bir anda değiştirerek haris, benlikçi fırsatçı haline dönüştürebiliyor. Bazen de tersi oluyor. Kötülükleri ile bilinenler bir anda kendini ve dünyayı unutup, Allah için yaşamaya başlayabiliyor. Kimin gerçek imanda olduğu veya kimin imanını koruyabileceği işte o zamanlar çok daha belirgin hale gelebiliyor. 

İşte bizi bizlikten çıkaran örnekler.

Tv'de gördüğümüz Van'a yardım taşıyan Kızılay Çadır kamyonunu insanların talan etmeleri çaresizliğin bir göstergesi olmasının yanında, sanki yaratıcıya isyanının da bir ifadesi. Çadır için birbirini, kadınları bile yumruklayanlar, 6 km.lik ulaşım ücretini fahiş fiyata çıkaranlar, 1 litre suyu beş misli pahaya satanlar. Doğu dersini alsın diyenler. Akıllara ziyan ifadeler.

Peki, hani nerede Çanakkale'de ölüm anında kendisine verilen suyu yaralı düşmanına gönderen iman abidelerinin torunları? Komşusu açken tok yatamayanlar. Biz bu neslin, Mehmet Akif'in isimlendirdiği Asım'ın neslinin torunları olamayız. Bizim onların soyu olduğumuzu söylemeye hakkımız yok. Biz artık imanı (Allah korusun) beş para etmez bir toplumun sefil fertleri gibiyiz. Dün İzmit'te, Düzce – Bolu'daydı, bugün Van'da. Yarın kim bilir hangi depremde toprakla buluşurken "Allah'ım canımı iman, Kur'an'la al" diyemeyeceğiz.

Felaketlerle terbiye edilmemek için "Allah imandan Kur'an'dan ayırmasın."DİĞER MAKALELER
Şerafettin DAĞYILDIZI
6102 Sayılı Yeni Türk Ticaret Kanunu Şirket ve Ticaret Erbabına Neler Getiriyor?
Misafir MİKROFON
KANDİLLER Prof Dr. Seyit Mehmet ŞEN
Misafir MİKROFON
CANIM GEREDE - Erol ÖZDEMİR
Misafir MİKROFON
NİYAZİ - Aytaç YILDIRIM
Yunus Baki KOÇAK
Asker Salavatlama
Ferhat ÇETİNOĞLU
SAMİMİYET
Dr.Cihan AVAROĞLU
ENFEKSİYONLARDA ANTİBİYOTİKLER İLK TERCİH Mİ?
 
www.gerede.net
Gerede Hakkında Herşey
Bu sitede yayınlanan haber, metin, bilgi, yazı ve resimler izin almadan yayınlanamaz. gerede.net hiçbir kişi, kurum veya siyasi görüşün sitesi değildir. Amacımız Gerede ilçemizi tanıtmak ve Geredelileri kaynaştırmaktır.
E-Posta :  haberlesme@gerede.net