19 Eylül 2020 Cumartesi
Daldallı Kombi Teknik Servisi
0 555 545 7058
Kombi bakım, tamir, makine ile petek yıkama hizmetleri.
Üyelik
Sayaçlar
6.710.124 ziyaret.
15 aktif ziyaretçi.
Ferhat ÇETİNOĞLU

Cemaat!Cemaat ;Üç ayrı bireyin omuz omuza verip sayısal değerlerin fazlasına mazhar oluşu.

İnsanı şu dünyada yalnızlıktan ne kurtarır? Sevincini ve hüznünü kiminle paylaşır? Bir yakını öldüğünde acısını kim teselli eder? Hiçbir çıkar ve beklenti duymadan kiminle oturup sohbet edebiliriz? Kimlerin yanında huzur bulabilir insan? Mesleğimiz, maaşımız, yaşımız, hastalığımız, ırkımız ne olursa olsun kim kucaklar sizi?

Eğer cevabımız "aile" ise ve daha öteye gidemiyorsak, modern dünyanın hayat tazı bizi de ele geçirmiş demektir. Evet, modern insan yalnız. Gökyüzündeki yıldızlar bile kümeler halinde geziyor, ama büyük şehirlerde bireyler yapayalnız yaşıyor. Ne sokakta karşılaştığı tanımadığı birine güvenle "Merhaba!" diyebiliyor, ne de bir yabancıyla rahatça sohbete başlayabiliyor. Şehirli "medeni"leri bırakın yabancıları, bir kaç metre ötedeki komşusunun varlığından bile bi haber.

Şehir denilen medeni çölün bir köşesinde başlayan yaşam , neredeyse kimseye değmeden, kimseyi dünyasına sokmadan, kimseyle hakikaten bir şeyler paylaşmadan bitiyor . Modern insanların kurduğu ilişkiler çıkara dayanıyor ve insan sıcağının uzağında kalıyor.

Facebook listesinde yüzlerce arkadaşı olup da gerçekte hiç dostu olmayanların sayısı giderek artıyor. Kardeşlik ve çıkarsız paylaşım duygusu bir hayalden öteye gidemiyor

Cemaat denildiğinde, mahallemizin küçük camilerini doldurmuş omuz omuza duran mü'minler geliyor akla. Yaşı, mesleği, statüsü, serveti, ırkı, milleti ne olursa olsun Yaratıcıya kulluk noktasında eşitlenen ve kardeşliğini bu eşitlikten alan insanların topluluğu.

Camiindeki bu insanları cemaat eyleyen sır, fiziksel olarak bir mekân da bulunmalarından öte bir şey: omuz omuza bir hizada durup birlikte ibadet etmeleri. 

Ferhat ÇETİNOĞLU     Gerede.Net 01-10-2011DİĞER MAKALELER
Misafir MİKROFON
KANDİLLER Prof Dr. Seyit Mehmet ŞEN
Misafir MİKROFON
CANIM GEREDE - Erol ÖZDEMİR
Yunus Baki KOÇAK
Asker Salavatlama
Misafir MİKROFON
ÖMRÜMDE BİR GEREDE
Dr.Cihan AVAROĞLU
GEREDE’DE ÇOCUK OLMAK
Kazım ÜNLÜOL
Koronoyla Yaşamak
 
www.gerede.net
Gerede Hakkında Herşey
Bu sitede yayınlanan haber, metin, bilgi, yazı ve resimler izin almadan yayınlanamaz. gerede.net hiçbir kişi, kurum veya siyasi görüşün sitesi değildir. Amacımız Gerede ilçemizi tanıtmak ve Geredelileri kaynaştırmaktır.
E-Posta :  haberlesme@gerede.net