22 Eylül 2020 Salı
Daldallı Kombi Teknik Servisi
0 555 545 7058
Kombi bakım, tamir, makine ile petek yıkama hizmetleri.
Üyelik
Sayaçlar
6.714.917 ziyaret.
13 aktif ziyaretçi.
Kazım ÜNLÜOL

YOL – 10 yıllık SerüvenGerede – Yeniçağa - Bolu karayolunun yapım safhalarını yaklaşık on bir yıldır adım adım izleme imkânını elde edenlerden biriyim.

On yıl kadar önce bu yol gidiş geliş çift şeritli ve oldukça bakımsız durumdaydı. Mengen kavşağından Aydınlar - Ahmetler köyleri kavşağına kadar üç şeritli olmasına rağmen, çok yetersiz ve bilhassa kışın Dertli rampası ve Karaçalılık, sürücülerin korkulu rüyası idi. Olumsuz mevsim şartları ile oluşan bozulmaya, gittikçe artan trafik de eklenmiş, araçlar yolda düzgün zemin bulmak için köşe kapmaca ile kısa sürede dökülmeye mahkûmdular. Heder olan sermayeler, yitirilen iş gücü, kaybedilen zaman ve en önemlisi can kaybı. Yol zaman zaman tamir edilerek açık tutuluyordu, ama coğrafi şartlar emek ve harcamayı hep boşa çıkarıyordu. Hasarlı, yaralanmalı, ölümlü kazalar ard arda sıralanmaktaydı.

Türkiye'de başlayan yol yapım seferberliği dâhilinde nihayet bizim yolumuz da planlandı. Çift yol halinde alt yapı ve asfaltlama çalışmaları başlatıldı. Bu konuda o yıllardaki yazılarımda, yapımdaki olumsuzlukları dile getirmeye çalışmıştım. Ama maalesef yol ilk yapımından kısa süre sonra eskisinden daha berbat bir hale gelerek çile çektirmeyi artırmıştı. Böylece memleketin kısıtlı kaynakları muhtemelen beceriksiz veya üçkâğıtçı halk düşmanları tarafından heba edilmişti.

Son üç yıl içinde gözümüzün gördüğü manzara değişmeye, olumlu şeyler yaşanmaya başlandı. Yeniden, daha özenle yapılan alt yapısı ile, çift şeritli iki yol haline getirildi. Ama bu sefer gerçekten iyi bir yol ortaya çıktı. Uygulanan son kat koruyucu tabaka ile oto yol rahatlığı hissediliyordu. Yolu her gün kullanan Gerede otobüslerinin şoförleri ve yolcular çok daha rahat seyahat etme imkânı buldular. Halen düzenlemeleri devam ederken, muhtemelen önümüzdeki yıl tamamlandığında Gerede Bolu arası seyahat emniyetinde, paralelindeki oto yola çok güzel bir alternatif olacak. İnşallah her şey dış görünüşü gibi iyi devam eder.

Demek ki bizim memleketimizde de böyle iyi şeyler yapılabiliyormuş. Bu işi yapanlar alınların teri ile para kazanarak hayır dualar da alabiliyorlarmış. Öyleyse onların yolları da açık olsun. Emeği geçenlere teşekkür borcumuz var. O dönem Bolu milletvekili olan Yüksel Coşkunyürek'in rolu çok büyük. Umarım yeniler, yeni projelerle gelişime önder olurlar.

Yol medeniyettir, insanları birbirine yaklaştırır. Yeni oluşumlar ortaya çıkarır. Yeni imkânlar doğurur. İş sahaları yerleşim yerleri açar. Eski bir Çin hikâyesi vardır. "Aç olana balık verip karnını doyuracağınıza, balık tutmayı öğretin", diye. Temennim bu yol Doğu Karadeniz, İç Anadolu, Batı Karadeniz kavşak noktasındaki ve geçmişin İpek Yolu izlerini taşıyan Gerede ve çevresi için, balık tutmayı bilen insanların uygarlık yolu olur. Eylül 2011DİĞER MAKALELER
Misafir MİKROFON
KANDİLLER Prof Dr. Seyit Mehmet ŞEN
Misafir MİKROFON
CANIM GEREDE - Erol ÖZDEMİR
Yunus Baki KOÇAK
Asker Salavatlama
Misafir MİKROFON
ÖMRÜMDE BİR GEREDE
Ferhat ÇETİNOĞLU
Merhamet
Dr.Cihan AVAROĞLU
GEREDE’DE ÇOCUK OLMAK
 
www.gerede.net
Gerede Hakkında Herşey
Bu sitede yayınlanan haber, metin, bilgi, yazı ve resimler izin almadan yayınlanamaz. gerede.net hiçbir kişi, kurum veya siyasi görüşün sitesi değildir. Amacımız Gerede ilçemizi tanıtmak ve Geredelileri kaynaştırmaktır.
E-Posta :  haberlesme@gerede.net