19 Eylül 2020 Cumartesi
Daldallı Kombi Teknik Servisi
0 555 545 7058
Kombi bakım, tamir, makine ile petek yıkama hizmetleri.
Üyelik
Sayaçlar
6.710.049 ziyaret.
16 aktif ziyaretçi.
Kazım ÜNLÜOL

Küçük ŞeylerDeğerleri okurlarım,

Bu yazımda, yine biraz kolayına kaçarak, size hafta sonu TV de yayınlanan  "Küçük Şeyler" proğramında  bu hafta Prof Dr. Üstün Dökmen'in anlattığı  Erzurum Çfte Minareli Medresenin minarelerinin yapımında çalışan bir usta ile kalfasının hikayesini  özetleyip Sayın Prof.Dr. Üstün Dökmen tarafından bu hikayeden çıkartılan dersi aktarmak istiyorum.

Bu hikayenin, çevresindekilerde her zaman kusurlar görerek sürekli eleştirme hatasına düşen insanlara ve kendilerini büyük görüp bu gururla tepeden bakıp çalışanlarına emreden ustalara (veya adını siz koyun; amirlere, üstlere…vb)   bir hatırlatma olmasını temenni ediyorum.

Erzurum'da Çifte Minareli Medresenin minarelerinin yapımı için çalışan usta ve kalfası kapı girişine yapılacak minareleri ayrı ayrı yapmaktadırlar. Minarelerin yapımının bitimine doğru  kalfa bir ara minerelere şöyle bir baktığında kendi yaptığın ustasının yaptığından daha güzel olduğunu görür ve ustasına dönüp  gururla " Usta! Bir su versene" diye seslenir. Usta bu hitap üzerine şaşkınlıkla kafasını kaldırdığında kalfasının kendisine minareleri gösterdiğini görür, Kalfa kendi yaptığı minarenin onunkinden daha güzel olduğunu anlatmakta ve kendisinden kendisini beğenmiş bir tarzda su istemektedir. Büyük bir üzüntüye kapılır. Hem minaresi kalfasınınkinin yanında sönük kalmış hem de kalfası ondan aşağılayıcı bir emirle su istemektedir. Dayanamaz kendini minareden aşağıya atar ve ölür. Kalfa şaşkınlıkla bakar sonra yaptığı hatanın farkına varır ve kendisine bu sanatı öğreten ustasını aşağılayarak  ölümüne neden olduğunu anlar ve o da kendini aşağı atar ve ölür. İşte bu minareler de tarihte yerlerini yapımı tamamlanamayan çifte minareler olarak alırlar.

Üstün Hocanın hikayeden çıkardığı ders onun dili ve anlatımıyla fevkalade güzel ama ben  affına sığınarak  sadece onun özetini aktarmak istiyorum.

Şayet aynı yerde çalışan iki kişi iseniz siz amir de olsanız bir astınıza "lütfen" demeyi  unutmayın veya size su taşıyacak bir üçüncü kişi bulun, ama onun da insan olduğunu hiç unutmayın.

Lütfen, fırsat buldukça Pazar günleri gündüz saatlerinde TRT Televizyonunda "KÜÇÜK ŞEYLER"i izleyin. O küçük şeylerin aslında bizi büyütecek ne kadar büyük şeyler olduğunu görün.DİĞER MAKALELER
Misafir MİKROFON
KANDİLLER Prof Dr. Seyit Mehmet ŞEN
Misafir MİKROFON
CANIM GEREDE - Erol ÖZDEMİR
Yunus Baki KOÇAK
Asker Salavatlama
Misafir MİKROFON
ÖMRÜMDE BİR GEREDE
Ferhat ÇETİNOĞLU
Merhamet
Dr.Cihan AVAROĞLU
GEREDE’DE ÇOCUK OLMAK
 
www.gerede.net
Gerede Hakkında Herşey
Bu sitede yayınlanan haber, metin, bilgi, yazı ve resimler izin almadan yayınlanamaz. gerede.net hiçbir kişi, kurum veya siyasi görüşün sitesi değildir. Amacımız Gerede ilçemizi tanıtmak ve Geredelileri kaynaştırmaktır.
E-Posta :  haberlesme@gerede.net